Nabór wniosków: 23 października - 20 listopada 2024
Celem interwencji jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne.
Ułatwi to gospodarstwom rolnym spełnianie warunków technicznych pozwalających na ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne.
Pomoc polega na dofinansowaniu inwestycji mających na celu m.in. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych, amoniaku i odorów, zwiększenie sekwestracji oraz bioróżnorodności gleby przez właściwe użytkowanie gruntami, adaptację do zmian klimatu, w tym poprawę gospodarowania wodą w gospodarstwie.
Pojedynczy rolnik lub grupa rolników (minimum 3 osoby)
Program jest dostępny bez względu na minimalną powierzchnię gospodarstwa, Wielkość Ekonomiczną Gospodarstwa (WEG) czy rodzaj prowadzonej produkcji.
Maksymalna powierzchnia gospodarstwa nie może przekraczać 300 hektarów.
Udział w tym programie jest możliwy nawet w przypadku wcześniejszego skorzystania z innych dotacji.
Rolnicy mogą utworzyć grupę, aby skorzystać z programu
Warto zaznaczyć, że grupa rolników stworzona na potrzeby tego programu nie jest tym samym, co grupa producentów rolnych. Założenie i funkcjonowanie grupy wymaga jedynie podpisania pisemnej umowy pomiędzy uczestnikami, co jest jedyną formalnością.
Jedną z głównych korzyści płynących z realizacji inwestycji przez grupę rolników jest możliwość uzyskania wyższego dofinansowania – grupa może otrzymać 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a maksymalna kwota wsparcia wzrasta do 600 000 zł.
Grupa rolników może obejmować osoby blisko spokrewnione, takie jak rodzeństwo, rodzice i dzieci. Ważne jest jednak, aby każde gospodarstwo było prowadzone oddzielnie i niezależnie od innych.
Maksymalna kwota wsparcia dla jednego beneficjenta i jednego gospodarstwa wynosi 200 000 zł. W przypadku grupy rolników, limity te sumują się.
Refundacji części kosztów kwalifikowanych związanych z operacją (np. zakup maszyn, urządzeń)
– do 65% kosztów kwalifikowanych lub ustalonych kosztów jednostkowych dla pojedynczego rolnika,
– do 80% kosztów kwalifikowanych dla grupy rolników.
Inwestycja musi być utrzymana przez cały okres trwałości, czyli przez 5 lat od momentu otrzymania środków.
W okresie trwania programu, konieczne jest zachowanie co najmniej 85% średniorocznej liczby zwierząt oraz powierzchni użytków rolnych w porównaniu do roku bazowego, czyli tego, w którym złożono wniosek.
Szkolenie z zakresu zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi
Woda, gleba, powietrze, klimat w kontekście wdrażania inwestycji PS WPR na lata 2023 – 2027 “Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu.
Dla hodowców zwierząt
Dla producentów roślinnych